dr Michał Olszowski
ADWOKAT KOŚCIELNY, RADCA PRAWNY
Adwokat kościelny i radca prawny z Krakowa, absolwent prawa kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Po ukończeniu studiów magisterskich złożył kościelny egzamin licencjacki (diploma licentiae, tzw. licencjat kanoniczny, który jest kościelnym stopniem naukowym uzyskiwanym po magisterium a przed doktoratem) nadający uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata kościelnego. Równocześnie z prawem kanonicznym ukończył na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prawo oraz informatykę.
Po uzyskaniu tytułu magistra prawa z pomyślnym wynikiem ukończył aplikację radcowską, złożył egzamin radcowski i uzyskał wpis na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie pod nr. KR-3126. Przez dwie kadencje pełnił funkcję Prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni Przewodniczący Komisji Prawnej TD UJ, były członek Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stałej Rektorskiej Komisji Statutowo-Prawnej UJ, Stałej Senackiej Komisji ds. Rozwoju UJ i innych.
Uzyskał stopień doktora nauk prawnych od Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie rozprawy “Prawnoautorska ochrona kodu źródłowego programów komputerowych”.
W swej pracy naukowej zajmuje się komparytystycznym podejściem do problematyki pojęcia przestępstwa w prawie kanonicznym oraz polskim prawie cywilnym, funkcjonowaniem stowarzyszeń jako organizacji pożytku publicznego, a także praktycznymi problemami związanymi z ochroną danych osobowych w chmurze (tzw. cloud computing).
Jako adwokat kościelny specjalizuje się w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (błędnie określanych jako tzw. “rozwód kościelny”, “unieważnienie małżeństwa” lub “unieważnienie ślubu kościelnego”).
dr Piotr Jantos
ADWOKAT KOŚCIELNY, RADCA PRAWNY
Adwokat kościelny i radca prawny z Krakowa, absolwent prawa kanonicznego Katolickiego Uniwerystetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia prawnokanoniczne łączył ze studiowaniem prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Po ukończeniu prawa kanonicznego złożył kościelny egzamin licencjacki (diploma licentiae, tzw. licencjat kanoniczny, który jest kościelnym stopniem naukowym uzyskiwanym po magisterium a przed doktoratem) uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata kościelnego. Z pozytywnym wynikiem ukończył także aplikację radcowską i złożył egzamin radcowski uzyskując wpis na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie pod nr. KR-3021. Rozwijając swe zainteresowania związane z prawem Unii Europejskiej odbył studia podyplomowe z tego zakresu na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Uzyskał stopień doktora nauk prawnych od Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie rozprawy “Wyczerpanie prawa do rozpowszechniania kopii programu komputerowego w świetle prawa Unii Europejskiej”.
Jest autorem prac dotyczących problematyki zwolnień instytucji kościelnych z podatku od towarów i usług, ochrony zatrudnienia kobiet w ciąży w świetle europejskiego prawa pracy, a także roli, jaką odgrywają duchowni przy zawieraniu małżeństw cywilnych w formie wyznaniowej.
Specjalista w zakresie spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa (błędnie określanych jako tzw. “rozwód kościelny”, “unieważnienie małżeństwa” lub “unieważnienie ślubu kościelnego”).