Niezdolność natury psychicznej

Niezaspokajanie potrzeb rodziny a kanoniczny proces małżeński

Niekiedy zdarzają się w małżeństwie sytuacje, w których jedno z małżonków wypełnia obowiązku małżeńskiego, jakim jest konieczność wspólnego dążenia do zaspokajania podstawowych potrzeb rodziny. Jeżeli jedno z małżonków nie pomaga partnerowi w codziennych obowiązkach, może to być przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Czytaj więcej...

Czy zdrada może prowadzić do nieważności małżeństwa? (cz. II)

W poprzednim wpisie będącym częścią pierwszą artykułów poświęconych temu zagadnieniu (zob. “Czy zdrada może prowadzić do nieważności małżeństwa? cz. I) odpowiedzieliśmy sobie, że zdrada może być jednym z czynników mającym wpływ na postępowanie dowodowe w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jednakże w prawie kanonicznym nie jest samoistną przesłanką wystarczającą, by stwierdzić nieważność tegoż małżeństwa. Wcześniejszy artykuł dotyczył problematyki wykluczenia nierozerwalności małżeństwa i możliwości stwierdzenia na tej podstawie stwierdzenia nieważności małżeństwa, ten wpis będzie natomiast poświęcony zagadnieniu występowania nadmiernego popędu seksualnego u małżonka (seksoholizm, hiperlibidemia) i ewentualnej możliwości uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa na tej podstawie.

Czytaj więcej...

Homoseksualizm jako przyczyna nieważności małżeństwa

Coraz częściej w orzecznictwie sądów kościelnych pojawia się problem homoseksualizmu. Zawieranie w naszym kraju małżeństw kościelnych przez homoseksualistów wynika często z ulegania presji wywieranej przez społeczeństwo oraz najbliższą rodzinę, innym powodem może być chęć „ukrycia“ się przed ciążącym na takiej osobie piętnem społecznym.

Czytaj więcej...